ECO LABEL Sertifikası - İnşaat ve Isıtma Ürünleri

ECO LABEL Sertifikası - İnşaat ve Isıtma Ürünleri

ECO LABEL programının kapsadığı önemli bir ürün grubu, inşaat ve ısıtma ürünleridir. ECO LABEL programı, inşaat faaliyetlerinde kullanılan sağlıklı ve çevreyle uyumlu malzeme seçiminde önemli bir rehberlik görevi üstlenmektedir. ECO LABEL çevre etiketi, hem sıfırdan yapılan inşaat malzemeleri, hem de tadilat malzemeleri için sağlıklı ve çevre ile uyumlu malzeme seçiminde firmalara yardımcı olmaktadır. Bu ürün grubunda ürün yelpazesi, zemin kaplamalarından ısı yalıtımına kadar oldukça geniş bir alan yayılmaktadır.

ECO LABEL Sertifikası - İnşaat ve Isıtma Ürünleri

ECO LABEL programında bu ürün grubu için başlıca kriterler, malzemelerin oda havasına çok az çözücü ve diğer uçucu maddeler salması, kirleticileri ve koruyucuları en az seviyeye indirmesi ve sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen kereste kullanmasıdır.

Bugün inşaat faaliyetlerinde büyük miktarlarda kaplama ve boya kullanılmaktadır. Duvar boyaları ve kaplamalar, endişe verici miktarlarda çözücüler, yumuşatıcı maddeler ve formaldehit içermektedir. Bunlar insan sağlığı için tehlike teşkil etmektedir ve düşük emisyonlu ve düşük kirletici ürünlerin kullanılması, olası sağlık risklerini en aza indirilmesi açısından önemli olmaktadır.

ECO LABEL etiketleme uygulaması, ahşap paneller veya parke zeminler, halılar veya elastik zeminler gibi çok çeşitli iç mekan zemin kaplamalarını kapsamaktadır ve düşük emisyonlu boya ve kaplamalara ECO LABEL etiketi kullanma izni vermektedir. Bu izin aynı zamanda yapıştırıcılar ve dolgular gibi yapı elemanları için de söz konusudur.

Diğer yandan binalardaki ısı yalıtım malzemeleri ve asma tavanlar, enerji tasarrufu sağlayan ve gürültüyü azaltan elemanlardır. Ancak bu ürünler zararlı maddeler içeren malzemeler kullanılarak üretilmişse, sağlık ve çevre üzerinde önemli bir risk oluşturmaktadır. ECO LABEL kriterleri, yasal düzenlemelerde ve ulusal ve uluslararası standartlarda yer alan kriterlerin ötesine geçmekte ve düşük zararlı madde emisyonuna sahip ve insan sağlığına zararsız olan ısı yalıtım malzemeleri ve asma tavanları tanımlarmaktadır. Bu durum binaların dış cephelerinde kullanılan dış ısı yalıtım kompozit sistemleri için de geçerlidir.

Kuruluşumuz, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna sahiptir. Aynı zamanda modern test cihazları kullanmakta ve dünyanın her yerinde kabul gören test yöntemleri uygulamaktadır. Bu çerçevede üretici firmalara ECO LABEL belgelendirme hizmetleri sunmaktadır.