Ekolojik Ürün Nedir?

Ekolojik Ürün Nedir?

Çevre dostu ya da ekolojik ifadesi, birçok farklı ürüne uygulanabilen bir ifadedir ve genel anlamda doğal çevre için bir şeyin iyi olduğu anlamına gelmektedir. Aslında çevre dostu veya ekolojik gibi terimler geniş terimlerdir.

Ekolojik Ürün Nedir?

Temel olarak, üreticiler açısından bir ürünün çevre için iyi olduğunu ifade eden birkaç faktör bulunmaktadır. Bunlardan biri ürünün içerdiği malzemelerdir. Çevre dostu ürünler genelde geri dönüştürülmüş malzemeler, kolayca geri dönüştürülen malzemeler veya doğal bir kaynaktan toplanan, değiştirilmesi kolay ve hasada en az zarar veren malzemeler içermektedir. Çevre dostu ürünler, zarar verdiği bilinen toksik kimyasallardan kaçınmaktadır.

Diğer bir faktör ürünün üretilme şeklidir. Çevre dostu bir ürün, örneğin güneş enerjisi ile çalışan bir tesiste veya mümkün olan en az miktarda su kullanmak üzere tasarlanmış bir tesiste yapılabilir.

Bir ürünün çevre için iyi olduğunu ifade eden bir faktör de ürünün kullanım şeklidir. Ürünler tüketicilerde, çevreye duyarlı davranışları teşvik etmelidir. Örneğin yeniden kullanılabilir su şişeleri, insanların tek kullanımlık plastik su şişeleri satın almaktan kaçınmalarına yardımcı olmaktadır.

Bununla birlikte tamamen ekolojik olan bir üründen söz edildiği zaman, çoğunlukla içerdiği malzemeler açısından tanımlanmaktadır. Çünkü ölçmesi en kolay olan faktör budur.

Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 60’a yakını, sosyal ve çevresel açıdan sorumlu olduğuna inandıkları ürünler için daha fazla ödemeye istekli olduğunu ortaya koymuştur. Böyle olunca ECO LABEL ve benzeri ekolojik etiketlerin yaygınlaşması hız kazanmıştır.

Kuruluşumuz, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna sahiptir. Aynı zamanda modern test cihazları kullanmakta ve dünyanın her yerinde kabul gören test yöntemleri uygulamaktadır. Bu çerçevede üretici firmalara ECO LABEL belgelendirme hizmetleri sunmaktadır.