Giyim ve Tekstil Ürünleri İçin ECO LABEL Kriterleri

Giyim ve Tekstil Ürünleri İçin ECO LABEL Kriterleri

Eko etiketleme programlarında sertifikasyon, aynı zamanda tüm üretim sürecinin kontrol altında olduğunu ifade etmektedir. Yetkili kuruluşlar her yıl üretici firmaların enerji tüketimini en aza indirmesini, iyi bir atık yönetimine sahip olmasını ve geri dönüştürülmüş veya yeniden kullanılabilir ambalaj malzemeleri kullanılmasını sağlamaktadır. Hatta ürünlerin kökenini ve organik kalitesini kontrol edecek kadar ileri gitmektedir.

Giyim ve Tekstil Ürünleri İçin ECO LABEL Kriterleri

Bugün küresel boyutta tekstil ürünleri pazarlayan işletmeler, sürdürülebilir tekstiller için küresel vizyon oluşturmak çabasındadır. Eko etiketler gibi belgelendirme programları, perakendeci firmalara ve son tüketicilere, ürünlerin sosyal, ekolojik ve çevresel standartlara dayalı standartlara uygun olduğuna dair güvence vermede önemli bir rol oynamaktadır. Son yıllarda organik pamuk yetiştiriciliğinde önemli boyutta artış gerçekleşmiştir.

Giyim ve tekstil ürünleri için belirlenen başlıca ECO LABEL kriterleri şu başlıklar altında toplanmaktadır:

  • Tekstil lifi kriterleri: pamuk ve diğer doğal selülozik tohum lifleri (kapok dahil), keten ve diğer sak lifleri (kenevir, hint keneviri ve rami dahil), yün ve diğer keratin lifleri (koyun ve kuzu yünü ile deve, alpaka ve keçi kılı dahil), akrilik, elastan , poliamid (veya naylon), polyester, polipropilen, suni selüloz lifleri (viskon, modal ve liyosel dahil)
  • Parça ve aksesuar kriterleri: dolgular, kaplamalar, laminatlar ve membranlar, aksesuarlar
  • Kimyasallar ve proses kriterleri: kısıtlanmış madde listesi, boyama, baskı ve terbiye işlemlerinde kullanılan tehlikeli madde ve karışımların ikamesi, yıkama, kurutma ve kürleme enerji verimliliği, hava ve suya emisyonların arıtımı
  • Kullanım kriterleri için uygunluk: yıkama ve kurutma sırasında boyut değişiklikleri, yıkamaya karşı renk haslığı, terlemeye karşı renk haslığı (asit, alkali), ıslak sürtünmeye karşı renk haslığı, kuru sürtünmeye karşı renk haslığı, ışığa karşı renk haslığı, temizlik ürünlerinin yıkamaya direnci ve emiciliği, kumaşın boncuklanma ve aşınmaya karşı direnci, işlevin dayanıklılığı
  • Kurumsal sosyal sorumluluk kriterleri: işyerinde temel ilkeler ve haklar, denim kumlama ile ilgili kısıtlama

Kuruluşumuz, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna sahiptir. Aynı zamanda modern test cihazları kullanmakta ve dünyanın her yerinde kabul gören test yöntemleri uygulamaktadır. Bu çerçevede üretici firmalara giyim ve tekstil ürünleri için ECO LABEL belgelendirme hizmetleri sunmaktadır.