Boyalar ve Vernikler İçin ECO LABEL Belgesi

Boyalar ve Vernikler İçin ECO LABEL Belgesi

İç mekan, duvar boyaları ve kaplamaları olarak adlandırılan piyasadaki çoğu sertifikalı yapı malzemesi, herhangi bir tehlikeli kimyasal bileşen içermemekte ya da düşük konsantrasyonlarda içermektedir. Bununla birlikte, bunları içeren malzemeler uçucu organik bileşik (VOC) ve formaldehit gibi tehlikeli emisyonları buharlaştırabilir. Düşük hava konsantrasyonlarında, uçucu organik bileşikler gözleri ve solunum organlarını tahriş edebilir. Yasal düzenlemeler iç duvarlar için hem su bazlı hem de solvent bazlı kaplamalar için izin verilen maksimum uçucu organik bileşik sınırı 30 g/L’dir. Ayrıca kaplama malzemesi özellikleri EN 13300 standardına göre sınıflandırılmalıdır (TS EN 13300/AC Boyalar ve vernikler - Su bazlı kaplama malzemeleri ve sistemleri - İç cephe duvar ve tavanlar için - Sınıflandırma). Bu malzemeler, çevreye zararlı olarak sınıflandırılan herhangi bir plastikleştirici içermemelidir.

Boyalar ve Vernikler İçin ECO LABEL Belgesi

Bununla birlikte bu tür boyalar, kokuya duyarlı kişilerde alerjiye neden olabilir. Dahası, lösemi, lenfoma ve hatta kanser, kapalı alanda uçucu organik bileşiklerin neden olduğu göreceli risklerdir. Neyse ki, dünya çapında giderek daha fazla boya üreten firma, sulu, yani su bazlı solüsyonları kullanma eğilimindedir.

ECO LABEL programı, boyalar ve vernikler ürün grubu, iç mekan dekoratif boyaları ve cilaları, ahşap boyası ve benzeri ürünleri içermektedir. ECO LABEL çevre etiketi taşıyan iç mekan boyası veya verniği, çevreye en az zarar veren ürünlerdir. Bu etiket, ürünün sıkı çevre ve sağlık gereksinimlerini karşıladığını kanıtlamaktadır.

ECO LABEL etiketli iç mekan boyaları ve vernikleri, diğer iç mekan boyalarına göre çevreye daha az zararlı madde salmakta ve insanlarda daha düşük sağlık etkisi yaratan maddeler içermektedir. Bu boya ve vernikler, şu tür gereksinimleri karşılamaktadır:

  • Çözücüler için katı gereksinimler (uçucu organik bileşikler ve yarı uçucu organik bileşikler)
  • Çevre için tehlikeli maddeler ve koruyucular için katı gereklilikler
  • Yumuşatıcı içermeme
  • Kalite gereksinimleri

Kuruluşumuz, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna sahiptir. Aynı zamanda modern test cihazları kullanmakta ve dünyanın her yerinde kabul gören test yöntemleri uygulamaktadır. Bu çerçevede üretici firmalara boyalar ve vernikler için ECO LABEL belgelendirme hizmetleri sunmaktadır.