Endüstriyel ve Kurumsal Çamaşır Deterjanları İçin ECO LABEL Belgesi

Endüstriyel ve Kurumsal Çamaşır Deterjanları İçin ECO LABEL Belgesi

İlk uygulaması başladığından bugüne birçok üretici firma, eko etiket uygulamasının faydalarının farkına varmıştır. Şu anda program kapsamında yirminin üzerinde ürün grubu ve belgelendirilmiş çok sayıda firma bulunmaktadır. Bu ürün grupları boyalardan ve bulaşık makinaları veya çamaşır makinaları deterjanlarından turistik konaklama alanlarına kadar çeşitlilik göstermektedir. Bu ürün grupları içinde de yüzlerce ürün belgelendirilmiştir.

Endüstriyel ve Kurumsal Çamaşır Deterjanları İçin ECO LABEL Belgesi

Gönüllülük esasına dayanan eko etiketleme programları, sürdürülebilir tüketim kalıplarını desteklemek amacı ile tüketicinin daha bilinçli bir seçim yapmasını sağlamak için bir dizi ürün ve hizmete yönelik ekolojik kriterleri şeffaf bir şekilde tespit etmektedir. Kriterler belirlenirken, bir ürünün yaşam döngüsünü dikkate alarak çevreyi etkileyen malzemeler, sağlık etkileri ve atık faktörleri hep birlikte ele alınmaktadır.

Eko etiketlemenin ürün ve hizmetler üzerindeki önemi ve faydaları hakkında farkındalık yaratmak için, daha fazla tanıtım gerekmektedir. Bugün Avrupa Birliği ülkelerinde, satın aldıkları ürünler ve sağlıkları ve çevre konusunda bilinçli, eğitimli ve çevreye duyarlı çok sayıda tüketici bulunmaktadır.

Profesyonel kullanım için, yani endüstriyel ve kurumsal çamaşır deterjanları için ECO LABEL çevre etiketi, şu gereksinimleri karşılayan özelliklere sahiptir:

  • Çevreye ve sağlığa zararlı maddelerin içerikleri sınırlandırılmalıdır
  • Çevrede kolayca parçalanmayan veya biyolojik olarak biriken veya toksik olan maddeler yasaklanmalıdır
  • Kokular yasaklanmalı ve koruyucuların içeriği kısıtlanmalıdır
  • Aynı işleve sahip karşılaştırılabilir ürünlere benzer etkili temizleme sağlanmalıdır
  • Ürünün kimyasından veya yıkama süresinden ödün vermeden, mümkün olan yerlerde düşük yıkama sıcaklığında etkili yıkama sağlanmalıdır
  • Çamaşırhanelere kimyasal madde tedarikçi firma tarafından düzenli müşteri ziyaretleri yapılmalı ve optimal bir dozaj kontrol edilmelidir

Profesyonel kullanım için çamaşır deterjanları derken, kumaşları suda yıkamak için tasarlanmış ve büyük ölçekli tüketiciler ve profesyonel kullanıcılar tarafından kullanılması amaçlanan deterjanlar kastedilmektedir. ECO LABEL kriterleri, hem tozlar hem de sıvı çamaşır deterjanları ve çok bileşenli sistemler için geçerlidir.

Kuruluşumuz, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna sahiptir. Aynı zamanda modern test cihazları kullanmakta ve dünyanın her yerinde kabul gören test yöntemleri uygulamaktadır. Bu çerçevede üretici firmalara endüstriyel ve kurumsal çamaşır deterjanları için ECO LABEL belgelendirme hizmetleri sunmaktadır.