Turist Konaklama Hizmetleri İçin ECO LABEL Belgesi

Turist Konaklama Hizmetleri İçin ECO LABEL Belgesi

Turist konaklama tesisleri, misafirleri için belli bir kalite düzeyini garanti altına almak bakımından genel olarak sürdürülebilir girişimlerinden taviz vermek zorundadır. ECO LABEL turist konaklama kriterleri, uygun misafir memnuniyetini sağlamak için yeterli bir esnekliğe sahiptir ve çevresel etkilerini düşürmek isteyen oteller ve kamp alanları için etkili talimatlar içermektedir.

Turist Konaklama Hizmetleri İçin ECO LABEL Belgesi

Konuklarına eko etiketli hizmet sunmak isteyen turist konaklama tesisleri, ECO LABEL programının belirlediği zorunlu kriterlere uymak ve isteğe bağlı kriterler kapsamında belli bir puanın üzerine çıkmak zorundadır. Kriterler ağırlıklı olarak fazla su ve enerji tüketimi, atık yönetimi ve toksik maddelerin kullanımı gibi çevresel faktörlere odaklanmaktadır.

Turistik tesisler çevresel performanslarını belirlemek ve ilerlemelerini izlemek için tanımlanmış bir çevresel eylem planı oluşturmak zorundadır. ECO LABEL etiketleme programı, tesislerin çevre lehine katılımları için doğru hedefleri belirlemelerine, bir çevre politikası ve eylem programı oluşturmalarına, değerlendirme sürecine sahip bir çevre yönetim sistemi kurmalarına ve bunun neticesinde faaliyetlerinin etkisini ölçmelerine yardımcı olmaktadır.

Kötü yönetilen enerji tüketimi yüzünden, turist konaklama tesisleri genelde büyük miktarlarda enerji tüketmekte ve bu da karbon emisyonu oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Fazla enerji kullanımını azaltmak için ECO LABEL kriterleri, kullanılan cihazlarda önleyici bakım yapılmasını gerektirmektedir. Su ısıtma cihazları, klimalar ve hava bazlı ısı pompaları en düşük enerji sınıfına uymalıdır. Benzer şekilde, aydınlatmada A sınıfına geçilmelidir. Ortak alan ve odalardaki sıcaklık otomatik kapanma seçenekleri ile ayarlanmalı, dış mekanlarda herhangi bir ısıtma veya klima kullanılmamalıdır. İmkan sağlandığı ölçüde enerjinin tamamı, yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmalıdır.

Tesiste aşırı su tükeitiminin mutlaka önünde geçilmelidir. ECO LABEL kriterleri, muslukların ortalama su akış hızı ve tuvalet sifonu ile ilgili gereksinimler belirlemiştir ve boşa harcanan su miktarını en aza indirmek için çözümler sunmaktadır. Ayrıca, konuklar tarafından açıkça talep edilmedikçe çarşaf ve havlular her gün değiştirilmemelidir.

Kuruluşumuz, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve sürekli kendini geliştiren güçlü bir çalışan kadrosuna sahiptir. Aynı zamanda modern test cihazları kullanmakta ve dünyanın her yerinde kabul gören test yöntemleri uygulamaktadır. Bu çerçevede üretici firmalara turist konaklama hizmetleri için ECO LABEL belgelendirme hizmetleri sunmaktadır.